Komfortosabbá teszi életünket az olvasás

kultúra Életmód Támogatlak

2023.07.25 10:41
szerző: A Támogatlak program csapatA

Olvasni jó!

A mindennapok forgatagában nehéz lehet időt szakítani az olvasásra, de nagyon is érdemes, hiszen hatással van a mentális jóllétünkre, és ehhez elegendő mindösszesen napi 10-20 oldalt olvasnunk. Az olvasás serkenti az agyat, és óriási szerepe van a szókincs és a memória fejlesztésében. Akik rendszeresen olvasnak, sokkal pontosabban és sokszínűbben tudják magukat kifejezni, ezáltal hatékonyabban is érvelnek.

Kutatások bizonyítják, hogy rendszeres olvasással még a demencia kialakulásának kockázata is csökkenthető. Alvás előtt érdemes egy jó könyvvel zárni a napot, hiszen ha olvasás helyett a közösségi médiát görgetjük, rosszabb minőségű alvásra számíthatunk. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 2020-ban közzétett kutatása a magyar olvasási szokásokat vizsgálta, amelynek eredményei alapján a megkérdezettek 13 százaléka rendszeresen (hetente legalább egy alkalommal), 34 százaléka alkalomszerűen és 53 százaléka sosem olvas. A rendszeresen olvasó férfiak évente átlagosan 33, míg a rendszeresen olvasó nők évi átlagos 38 könyvet olvasnak.

Az olvasással szellemi kihívás elé állíthatjuk magunkat. Az ismeretterjesztő olvasmányok esetén a komplex tudományos elméletek megértése, míg szépirodalmi művekben a történetszál követése intellektuális kihívást jelenthet. Az olvasás segíthet abban, hogy elmélyítsük tudásunk speciális területeken, ezáltal új ismeretekre téve szert.

Az olvasás csökkentheti a distresszt (negatív, káros stressz) is, akár 68 százalékkal. Kutatások alapján már napi fél óra olvasás is csökkentheti a vérnyomást és a szívritmust. Sőt a depresszió leküzdésében is segít az olvasás. A közös olvasás támogatást nyújthat, növelheti a mentális, az érzelmi és a szociális jóllétet is. Az olvasásra és a közösség gyógyító erejére épülnek könyvklubok is. Egy könyvklubhoz való tartozás, vagyis olyan emberek keresése, akik hozzánk hasonlóan rajonganak egy könyvsorozatért, egy műfajért vagy egy neves íróért, új értékes kapcsolatokat hozhat az életünkbe. A korábban bemutatott irodalomterápia is az írott szó erejét használja fel, amely gyermekek és felnőttek számára is alkalmazható.

Egy család életében is csodálatos időtöltés az estimese-olvasás a gyerekekkel, ami hatással van a kapcsolat szorosabbá, bizalmasabbá válása mellett a kreativitásra és a fantáziára is. Meseterápiát alkalmaznak a szakemberek annak érdekében, hogy a gyerekek megértsék mások és saját tetteik okát, és alternatívákat, széles választékot találjanak saját érzéseikre és gondolataikra.

A fikciós könyvek fejlesztik az empátiát, hiszen a fikció olyan teret teremt, ahol szabadon kifejezhetők az érzelmek és a gondolatok. Nem meglepő, hogy az olvasásnak nagy szerepe van az önismeret fejlesztésében is. Kitalált helyzetekbe és karakterek bőrébe képzelhetjük magunkat, ami formálhatja a viselkedésünket és szemléletmódunkat. Az olvasás által képessé válhatunk több nézőpont észrevételére, így beleérző képességünk is fejlődik.

A kreativitás és a képzelőerő is fejleszthető az olvasás által. Gondoljunk csak bele, hogy ha egy általunk már olvasott könyvből film készül, hányszor éreztük azt, hogy egy-egy jelenetet vagy karaktert mi másképp képzeltünk el. Ennek oka, hogy ugyanazt a fiktív világot minden olvasó másképp jeleníti meg a lelki szemei előtt.

Az olvasásnak nem csak fejlesztő funkciója van, hanem stabilan is tud minket tartani nehéz helyzetekben. Egy jó könyv kiszakít bennünket a zűrös hétköznapokból, egy teljesen új világba kalauzol bennünket, ahol kényelemben és biztonságban érezhetjük magunkat.

Keressünk olyan könyveket, amelyek valóban érdekesek számunkra! Ha megtaláljuk a megfelelő olvasmányt, nem is tudjuk majd letenni.

 

Támogatlak program csapata