Jól pihensz? – A megfelelő regenerálódás nyomában

pihenés gyakorlat Támogatlak

2023.07.05 11:55
szerző: A Támogatlak program csapatA

Gyakran kimerültnek érzed magad? Szánsz időt arra, hogy pihenj, de mégsem tudsz megfelelően feltöltődni? Gondoltad volna, hogy a pihenésnek hét formája létezik? Ezek a fizikai, a mentális, a szenzoros, az érzelmi, a szociális, a kreatív és a lelki pihenés. Nézzük meg, hogyan regenerálódj!

Ha a fizikai kimerültség jeleit (pl. testi fájdalmak) érzékeled magadon, akkor fizikai pihenésre van szükséged. Ennek két formája van, a passzív és az aktív fizikai pihenés. Passzív fizikai pihenés például az alvás és a napközbeni szundi, míg az aktív fizikai pihenés része a séta, a sport, a nyújtás, a masszázs és a kirándulás.

Ha azt érzed, hogy folyamatosan cikáznak a gondolataid, nehezen alszol el és többször fel is ébredsz az éjszaka folyamán, romlik a koncentrációs képességed és a memóriád, akkor mentális pihenésre van szükséged. Amikor ezt tapasztalod, érdemes meditálnod és lassítanod a működéseden. Állj meg egy percre, tarts rövid szüneteket napközben! Segítségül fordulhatsz az íráshoz is, írd ki magadból gondolataid és teendőid. Az ilyen típusú pihenésre nagy szükségünk van, hiszen nap, mint nap információk tömkelege és ingerek sokasága ér bennünket, amely igen megterhelő az agyunk számára és kimerítően hat a szervezetünkre.

Ha azon kapod magad, hogy ingerlékeny és nyugtalan vagy, fáj a fejed, nehezen összpontosítasz és zavarnak az erős fények, akkor szenzoros pihenést alkalmazz. Pihentesd az érzékszerveidet! Ehhez az út, hogy tarts digitális detoxot: ne használd okostelefonod, ne böngéssz az interneten, ne görgesd a közösségi médiás felületeid, sőt még a televíziód se kapcsold be. Ez nem könnyű, így érdemes szabályoznod magad, állíts be limitet magad számára, hogy mennyi időt töltesz képernyő előtt. Igyekezz pihentetni a szemeid napközben, állj fel a gép elől. Hazaérve a kanapén való sorozatnézés helyett vegyél egy forró fürdőt!

Nem tudod kifejezni az érzéseidet, nincs már erőd meghallgatni mások problémáit? Valószínűleg érzelmileg merültél ki. Az érzelmi pihenés során időt és teret engedsz magadnak arra, hogy szabadon kifejezd és megéld érzelmeidet. Ennek eszköze a naplózás vagy, ha kiöntöd a lelked valakinek. Legyél tudatos, húzd meg a határaidat, és mondj nemet, ha nincs valamihez elég kapacitásod.

Ha azt veszed észre, hogy nagyon megterhelnek a társas események és interakciók, akkor szociális pihenést alkalmazz, ide tartozik az én-idő. Tölts időt egyedül, önmagaddal! Vedd magad körbe olyan emberekkel, akik nem szívják, hanem töltik az energiaszinted. Szervezz olyan programokat a családoddal és a barátaiddal, amelyek energizálnak.

Elveszett az inspirációd? Nehezebben megy a problémamegoldás? Elfogytak az ötleteid? Ezek a kreatív kimerültség jelei. A kreativitásunk is karban kell tudnunk tartani, hiszen a napjaink elengedhetetlen része a problémamegoldás és az ötletelés. Kreatívan fel tud tölteni, ha valami új dolgot próbálsz ki, ha sétálsz egyet a természetben, vagy ha hódolsz a kultúra számodra kedves formájának (olvasol, zenét hallgatsz, múzeumba, színházba vagy moziba mész).

Végül, ha úgy érzed, hogy elszakadtál a körülötted lévő világtól és önmagadtól, akkor törődj a lelkeddel. A lelki pihenés során átélheted a valahová tartozás, a szeretet, az elfogadás és az értelmesség érzését. Ennek legfőbb módja az önismeret, az önkéntesség, a meditáció és hívőként a  vallásgyakorlás.

Tarts önvizsgálatot! Tárd fel, hogy milyen pihenésre van szükséged, és találd meg ehhez a számodra leginkább feltöltést és új lendületet adó módszert! Pihenésre fel!