Ez nem munka, ez hivatás

Áldozatsegítő Központ Hírvonal

2024.03.13 15:26
szerző: Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Központ

Lassan két éve működik együtt a MÁV-VOLÁN-csoport az Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Programjának minél szélesebb körű megismertetésében. Vállalatcsoportunk vállalta, hogy mind a saját munkavállalóinkat, mind pedig az utasokat folyamatosan tájékoztatja azokról a szolgáltatásokról, amelyeket az állam nyújt a krízishelyzetbe került áldozatoknak. Az Áldozatsegítő Programról, a folyamatosan bővülő központokról dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel beszélgettünk.

Augusztus óta tölti be az igazságügyi miniszteri posztot. Az áldozatsegítés továbbra is kiemelt terület a minisztérium életében?

Természetesen igen, szívügyünknek tekintem, folytatjuk az elődöm által megkezdett munkát, és 2025-re minden vármegyeszékhelyen elérhetőek lesznek munkatársaink a bajba került embertársaink számára. Immár tizenhárom áldozatsegítő központ, valamint három áldozatsegítő pont működik Magyarországon. Ezeken a helyeken az áldozatok különböző formában kaphatnak segítséget, ha bajba kerültek, legyen szó jogi, anyagi, vagy pszichológiai segítségről. Az új áldozatsegítő központok mellett pedig a büntetőjog területén is szeretnénk változásokat elérni. Azon az állásponton vagyunk, hogy a bűnelkövetők megbüntetése mellett elsősorban az áldozatokra kell odafigyelni. Ha valaki egy erőszakos bűncselekmény áldozatává válik, akkor joggal félhet attól, hogy miután kijön az elkövető a börtönből, akkor ismételten megkeresi őt. Erre jelenleg nincsen megfelelő védelmi mechanizmus a magyar jogrendszerben, ezen változtatni akarunk. Mindez azt jelentené, hogy mielőtt egy erőszakos bűncselekmény elkövetőjét feltételesen kiengedik a börtönből, meghallgatják az áldozatát is. Meg akarjuk teremteni, hogy lehessen olyan magatartási szabályokat előírni, amivel az elkövetőket távol tarthatjuk az áldozattól.

Számunkra az áldozatsegítés témája kiemelten fontos, mégis aggódva figyeljük, hogy Európa egyes országaiban visszalépés figyelhető meg ezen a területen. Nagyobb teret adnának a prostitúciónak, amely a leánykereskedelem területén komoly problémákat okozhat. Vagy említhetném azt az elképzelést is, ami szerint a kisebb súlyú bűncselekmények esetében nem kellene börtönbe kerülnie az elítélteknek, hanem lakóházakban — úgynevezett börtönházakban — helyeznék el a bűnelkövetőeket, ahonnan akár dolgozni is járhatnának. Ezek a javaslatok már nemcsak, hogy nem áldozatközpontúak, hanem egyenesen a bűnelkövetés terén tesznek engedményeket. Mi ezzel az elképzeléssel nem értünk egyet, minden erőnkkel azon leszünk, hogy ezt a trendet megállítsuk.

Terveznek még idén áldozatsegítő központot nyitni? Hogy áll a hálózat, mely városokban érhető el már most ilyen központ?

Biztosan tudom mondani, hogy februárban Kaposváron nyitunk újabb központot, majd várhatóan tavasszal Székesfehérváron átadjuk a 15. Áldozatsegítő Központot. Jelenleg Budapesten, Miskolcon, Szombathelyen, Pécsett, Szegeden, Kecskeméten, Veszprémben, Szolnokon, Nyíregyházán, Debrecenben, Egerben, Békéscsabán és immáron Zalaegerszegen is működik az Igazságügyi Minisztérium által megnyitott és üzemeltetett Központ. Salgótarjánban, Érden és Siófokon pedig Áldozatsegítő Pont várja a hozzájuk fordulókat. 

Hogy kell elképzelni egy áldozatsegítő központot? Milyen segítséget lehet igénybe venni?

Fontos, hogy a bizalom minél gyorsabban kialakuljon az áldozatsegítő szakember és a bajba került áldozat között, ennek pedig fontos eleme, hogy egy oldottabb, barátságos környezetbe érkezzen az, aki belép az Áldozatsegítő Központ ajtaján. Minden központunkat ennek megfelelően tervezzük meg, alakítjuk ki. A központok szolgáltatásai térítésmentesen mindenki számára elérhetőek, rászorultságra való tekintet nélkül. Nagyon felkészült szakembergárdával dolgozunk, akik a jogi tájékoztatás, érzelmi támogatás, és pszichológiai segítségnyújtás mellett – vagy ezek összegzéseként – érdekérvényesítő tevékenységet is végeznek, mely kiterjed az ügyviteli közreműködésre is.

Mi a legnagyobb kihívás, mellyel mostanában szembe kell néznie az áldozatsegítő központoknak?

Jelenleg az online térben elkövetett csalások, ez teljesen egyértelmű. Éppen ezért létrehoztunk egy munkacsoportot, amely az online csalásokkal foglalkozik. Ennek célja, hogy a megfelelő büntetőjogi, valamint szervezeti lehetőségeket biztosítsa. Elejét akarjuk venni az online csalások terjedésének. Innen üzenem a csalóknak, hogy elkapjuk őket és elnyerik a méltó büntetésüket! Szintén fontos kiemelni, hogy az Igazságügyi Minisztérium tavaly tavasszal csatlakozott a KiberPajzs Edukációs Programhoz. Az online elkövetett csalások száma az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett, így a jövőben is nagy hangsúlyt fogunk helyezni a fogyasztói tudatosság növelésére. Ezeket a csalásokat ugyanis döntően az áldozat aktív közreműködésével hajtják végre a csalók. Az online világ és a digitalizáció gyorsabbá és kényelmesebbé tette az életünket, miközben megfeledkeztünk arról, hogy ennek veszélyei is vannak. Az Igazságügyi Minisztérium fogyasztóvédelmi és áldozatsegítési területe folyamatosan azon dolgozik, hogy a megelőzés fontosságát hogyan erősítse a társadalomban. Az újabb és újabb csalási módszerek mindenkit elérhetnek, akinek van bankszámlája, bankkártyája, illetve internetes vásárlást bonyolít le. Figyelmükbe ajánlom a saját honlapunk, a vansegitseg.hu mellett a kiberpajzs.hu oldalt is, ahol részletesen lehet tájékozódni és informálódni annak érdekében, hogy felvértezzük magunkat a csalókkal szemben.

Miben tud segíteni az áldozatsegítő központ egy kibercsalás áldozatának?

Az Áldozatsegítő Központban szakembereink tájékoztatást és segítséget nyújtanak a bűncselekménnyel kapcsolatban szükséges bejelentések megtételében, igény esetén jogi tanácsot is adnak számukra. Az érzelmi és pszichológiai támogatás nagyon fontos ezekben az esetekben. Hiszen, ahogy említettem, sokszor az áldozat „segítségével” történik meg az átverés, így nem ritka az önostorozás, önhibáztatás mely természetesen érthető reakció az átvert ember részéről. Sajnos előfordul olyan is, hogy az elkövetők az áldozat bankszámláján lévő összes pénzt leveszik. Ilyen helyzetekben lehet nagy segítség az azonnali pénzügyi segély, melyet a kormányhivataloknál lehet igényelni, és azt a célt szolgálja, hogy az áldozat meg tudja oldani az életét addig, amíg nem kapja meg a következő havi jövedelmét. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem kártalanítás, hanem a mindennapi élet folytatásához nyújtott segítség.

Azt szoktuk mondani, hogy a legjobb bűncselekmény az, amely meg sem történik. Ez fokozottan igaz az online térben elkövetett bűncselekményekre is. Ha azonban mégis bekövetkezik a baj, az Áldozatsegítő Központokban és Pontoknál dolgozó munkatársaink mindent megtesznek, hogy segítsenek.