Egyértelmű siker volt a Múzeumok Éjszakája

Múzeumok Éjszakája beszámoló Hírvonal

2023.06.29 16:04
szerző: MÁV-KIG

Varázslatos este, felejthetetlen élmények, tartalmas programok. Ilyen volt a 21. Múzeumok Éjszakája. Az abszolút trendfaktorba tartozó eseményhez természetesen a MÁV-VOLÁN-csoport is csatlakozott mint minden évben. Ahogy korábban, úgy munkatársaink ebben az évben is tárlatvezetésekkel, interaktív eseményekkel, családi programokkal, valamint számos meglepetéssel készültek arra, hogy felejthetetlenné tegyék ezt a varázslatos nyárestét.

Az egyes helyszínek mozgalmasabb pillanatait alábbi összefoglalónk tartalmazza, míg az eseményeken készült fotók közül a galériában szemezgethetünk.

Mártély vasútállomás váróterem

A szegedi székhelyű Vasúttörténeti Alapítvány által berendezett általános vasúttörténeti kiállítás különböző relikviákkal, interaktív használati, tárgyi eszközökkel, egyenruhás beöltözéssel és az épület diorámájával várta a látogatókat. A kiállítást Lapis András szegedi grafikus és szobrászművész magyar mozdonyos témájú műszaki-realista grafikái, plakettjei és érmei egészítették ki. Az állomásépület makettje szintén nagy sikert aratott.

Szolnok Területi Központ, MÁV VAGON Kft.

A Szolnoki Járműjavítóban idén is rendkívül nagy volt az érdeklődés. Sokakat vonzott a „Séta a Járműjavítóban” elnevezésű program. Kicsik és nagyok, családok és párok indultak el a szakértő kollégáink által nyújtott kísérettel. A látogatók a muzeális részletek mellett betekinthettek a 167 éves múltra visszatekintő Szolnoki Járműjavítási telephely működésébe és ritkábban látható érdekességeibe, mint a felújított, több mint 115 éves muzeális értékű víztorony, vagy a köztudomással nem rendelkező óvóhely, továbbá bepillantást nyerhettek a KISS motorkocsi karbantartási tevékenységbe és megtekinthető volt a karbantartási helyszínül szolgáló felújított Pálmaház is. A regisztrált látogatók száma közel 220 fő volt, 17, 19 és 21 órakor indultak a turnusok. Köszönjük kollégáink aktív részvételét a megvalósításban!

Székesfehérvár Területi Központ, MÁV VAGON Kft.

Az érdeklődők a muzeális részletek mellett betekinthettek a 130 éves múltra visszatekintő székesfehérvári vasúti javítóüzem működésébe, a vasúti járműjavításba, járműalkatrész gyártásba. A látogatók megtekinthették egy tradicionális vasúti kovácsműhely munkáját, valamint a modern technológiát jelentő lézer-, plazmavágást, CNC-marást és esztergálás munkafolyamatokat – melyek a tavalyinál is több érdeklődőt vonzottak, akik között egyaránt voltak felnőtt és gyermek vasútrajongók. Utóbbi korosztály tagjai vonatos színezőket és színes ceruzákat is kaphattak munkatársainktól. Lehetőség nyílt egy újonnan felújított Bzx-kocsi megtekintésére is, ezen felül egyéb érdekes meglepetésekkel is készültek a kollégák a látogatók részére. Közel 250 regisztrált érdeklődőt fogadtak munkatársaink, akik közül sokan már most jelezték, hogy jövőre is szeretnének majd eljönni. Köszönjük a kollégák elhivatott részvételét!

Domaszéki Vasúti Múzeum

Elsőként vezetett túrát szerveztek a kisvasút nyomvonalán Jáger István helyi önkéntés vezetésével, majd megnyitóünnepséget tekinthettek meg a látogatók. A rendezvényen köszöntőt mondott Sziráki Krisztián, polgármester majd Jáger Rita adott elő egy népdalcsokrot. Ezt követte a gyermekek körében igazán népszerű aszfaltrajz-verseny, természetesen vasúti témában, majd lehetőség volt a H0-ás vasúti terepasztal működtetésére, a kiállítás megtekintésére, valamint az egyenruhák felpróbálására. Sötétedés után kincskeresés következett a „Sárkányhögyön”.

A programok ideje alatt a Sárkányhegyi Közösségi Színtér épületében gyermeksarok, kézműveskedés, non-stop vasúti kisfilmek vetítése, kiállítás és "utasellátó-büfé" várta az érdeklődőket, mintegy 150-en jelentek meg.

Szentkúti Vasúttörténeti emlékhely Petőfiszállás vasútállomáson

A rendezvény keretein belül a látogatóknak lehetőségük nyílt a kiállítás megtekintésére, a korabeli vasúti eszközök megismerésére. A látogatók benyomása pozitív volt, mindenkinek tetszett a kiállítás. Érkeztek többek között Budapestről, Kiskunfélegyházáról, Kecskemétről, Szegedről, Gátérról és Petőfiszállásról is.

Vasútmodellező Alkotóműhely Vasúti relikviagyűjtők Kecskeméti galériája

Több mint háromszázan jöttek el, hogy működő vasútmodelleket tekinthessenek meg a Kandó Kálmán terepasztalon. A dioráma és a relikviarészleg mellett régi vasúti ruhák, berendezési tárgyak, eszközök és vasúti dokumentumok színezték a rendezvény kínálatát.

MÁV, Szegedi Pályavasúti területi Igazgatóság Területi Forgalomirányítási Csoport Szeged

Az érkező csoportoknak 20-25 fős létszámban tartottak tárlatvezetést, 30 perces időközönként. A látogatók első körben betekintést nyerhettek az üzemirányító központban dolgozók forgalomirányítással kapcsolatos munkájába, második körben  külön foglalkozhattak a Központi Forgalomirányítók munkájával. Bemutatásra kerültek a forgalomszabályozásra használt rendszerek. Részletes tájékoztatást kaptak a KÖFI irányítók munkájáról, majd a kapcsolódó műszaki diszpécserek (FET, Bizt.ber) munkaállomásait is megtekinthették. A látogatók főként családosan érkeztek.

MÁV-START JBI Szeged, Szentesi Telephely Vasúttörténeti Alapítvány Szentesi Gépészeti Gyűjteménye

„A szófogadatlan bakter őrizte a több, mint 120 éves favázas vasúti velocipédet, a BC motor belsejében borszállító kocsi makettje, a brádi csille mása, ahol még a borostyán is mozdony alakúra van formázva, ott szaladt a kézi hajtány.” - így érte az éjszaka Berekhát épületét 2023. június 24-én a Szentesi gépészeti telephelyen a Vasúttörténeti Alapítvány és a MÁV-START közös szervezésében létrejövő Múzeumok Éjszakája rendezvényen. A kíváncsi szemek külön kísérettel a motorgarázs életébe is betekintést nyerhettek. Ezen kívül még számtalan érdekesség kötötte le a látogatók figyelmét, a példásan rendben tartott helyszínre 202 fő regisztrált látogató érkezett. Mindenki dicsérte és köszönte a szervezők munkáját, akiket Valkai Csaba gyűjtemény vezető, kurátor irányított.

MÁV-START Pécsi Járműbiztosítási Igazgatóság, Nagykanizsa telephely

Három turnusban érkeztek a látogatók, akik megnézhették a gőzösöket kiszolgáló – részben működő – berendezéseket, építményeket, kipróbálhatták a fordítókorong adta élményt és háromféle mozdonytípus rejtelmeibe is betekintést kaphattak. Főleg a gyerekek képzeletvilágát indította el az éjszaka, sok kérdéssel, kíváncsi mosolyokkal övezték a bemutatókat. A múzeumi részen rövid történelmi és vasúti áttekintést kaptak a résztvevők, a mozdonyjavító csarnokban pedig a napi munkákról esett szó. A kört zárva a második fordítókorongot is kipróbálva a telephelyvezetői irodában szóróanyagot, tollat és kitűzőket kaptak Osváth Sándor telephelyvezető úrtól illetve Kardos Ferenc történésztől.

MÁV, Szegedi Pályavasúti Területi Igazgatóság MÁV székház a Vasúttörténeti Alapítvány székhelye

A szegedi MÁV Igazgatóság épületében tárlatvezetés keretében ismerkedhettek meg a látogatók a MÁV palota történetével, és az épületben található mozdonymodellekkel, vasúti relikviákkal. Az alagsorban jelzőlámpák, kézi hajtány, kurblis telefon, működő terepasztal, modellek és mozdonyos játékok sokasága várta a jelenlévőket. A gyermekek  vonatos témájú kisfüzeteket színezhettek ki, kvízkérdéseket és apró ajándékokat kaptak. Izgalmas programelemnek bizonyult a bombabiztos óvóhely is! Az eseményen több mint 320 fő jelent meg.

Püspökladány vasútállomás

Jókedélyű éjszakát sikerült létrehozni, ezt bizonyítja, hogy az érdeklődés az első csoportnál olyan nagymérvű volt, hogy a tervezett 50 perc helyett 19:45-re sikerült csak befejezni a 18 órai programot.

Miskolc-Tiszai Rendelkező központ

A Miskolc-Tiszai vasútállomáson a Rendelkező központ volt a fő látványosság - nemcsoda, hiszen innen irányítják a vonatforgalmat! Az érdeklődők megtekinthették az Integra Dominó 55 típusú biztosítóberendezés műszaki háttérét magába foglaló jelfogó termet is. Kicsik és nagyok egyaránt figyelmesen hallgatták az előadásokat, bátran kérdeztek a szolgálatban lévő kollégáktól. A program végeztével minden látogató sok pozitív élménnyel távozott.

Múzeum Megálló Dombóvári Vasúttörténeti Kiállítás

A kurátorok és a támogatok az idei évben nagy odafigyeléssel készültek az eseményre mert hármas ünnepet ünnepltek:

  • 70 éve épült a légoltalmi épület,
  • 35 éve alapították a gyűjteményt,
  • 10 éve látható jelenlegi helyén a légoltalmi épületben a gyűjtemény.

A kiemelt jubileumi programokat Szabó Csaba, a MÁV pécsi pályavasúti területi igazgatójának köszöntője nyitotta meg, melyben visszatekintett a gyűjtemény és az épület múltjára, valamint tájékoztatta a jelenlévőket a múzeum jövőjéről, a megvalósítandó tervekről. A köszöntőt követően Ócsai István: 1984-2024 a MÁV dombóvári Villamos Vonalfőnökség 40 éve című könyvének átadása történt meg a gyűjtemény részére, amelyet Herceg Gyula és Kovács Sándor kurátorok vettek át.

20 órakor a múzeum kertjében komolyzenei koncert csendült fel a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola AMI és Zeneművészeti Szakgimnázium, a Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának, és a Liszt Ferenc Egyetem növendékeinek előadásában.

A Múzeum Megálló Dombóvári Vasútörténeti Gyűjtemény a város és környezetének leglátogatottabb kiállítása. A kurátorok és a gyűjteményt támogatók ezért sokat tesznek: erre az eseményre minden évben új kiállításokkal készülnek. Az idei évre megnyitottak egy újabb emeletet, több új kiállítással (vasútmodell kiállítás, vasúti terepasztal szoba, vasúti egyenruha gyűjtemény szoba), valamint a forgalmi irodai gyűjtemény is megújult. A múzeum kerti kiállítása is folyamatosan bővül, az eseményt megelőzően került felállításra egy újabb rusztikus vízdaru, és egy tolatásjelző. Az est folyamán a látogatók folyamatosan érkeztek, volt aki a teljes estéjét a gyűjtemény jobb megismerésére, és a vasutas élet múltjának felfedezésének szentelte.

Pécsi forgalomirányító központ

A Múzeumok Éjszakája rendezvény keretében a látogatók bepillantást nyerhettek a MÁV PTIG Pécs épületében található Pusztaszabolcs – Dombóvár és Dombóvár – Pécs Forgalomirányító Központ mindennapi (és éjszakai) életébe. A KÖFI központokban zajló folyamatos munkavégzésre való tekintettel a látogatócsoportok két részre osztva tekinthették meg a munkahelyeket. A rendszerek teljeskörű bemutatása érdekében Balla László, területi biztosítóberendezési szakértő ismertette az érdeklődőkkel a rendszereket műszaki szempontból, míg a Pusztaszabolcs – Dombóvár KÖFI Központban elsősorban a forgalomirányítók munkáját, az irányítást, tervezést, utastájékoztatást, a KÖFI-ben használt rendszerek kezelését ismerhették meg Takács Emil forgalomirányítási koordinátor és Ratkai Györgyi KÖFI üzemeltetési szakértő közreműködésével.

A csoportokban minden korosztály képviseltette magát, jelen voltak többgyermekes családok, vasutas munkatársak és nyugdíjasok is. A látogatóknak nagyon tetszett, hogy kamerarendszer segítségével élőképet kaphattak az aktuális közlekedésről, és a panoráma táblákon a magyarázatok után nagyon gyorsan áttekinthették a teljes vonalszakasz forgalmát. Sokan rácsodálkoztak, hogy milyen komplex rendszer a központi forgalomirányítás, milyen érdekes és sokrétű a vasút világa „belülről”.

Itt nemcsak a résztvevők kérdezhettek – nekik is tettek fel kérdéseket a kollégák, melyek elsősorban a közlekedésbiztonsággal, útátjárókon való közlekedéssel voltak kapcsolatosak, de akadt olyan kérdés is, amely azt célozta, hogy az Ő utazásaik, közlekedésük során szerzett tapasztalataik alapján egy-egy helyzetet szerintük, hogyan lehet jól megoldani. Ezek a párbeszédek nagyon hasznosnak bizonyultak, sok kérdés érkezett és sok jó válasszal is találkozni lehetett.

Szolnoki Vasúti Almárium

Az immáron hét esztendeje működő egyedülálló vasúttörténeti magángyűjtemény – amely Kondor Balázs kollégánk műve – azaz a Szolnoki Vasúti Almárium hagyományosan a MÁV-VOLÁN-csoport égisze alatt fogadja a látogatókat a Múzeumok Éjszakáján. Szolnok vasútállomás utascsarnokában az utazóközönség által folyamatosan látható vasúti ihletésű életterek mellett a Múzeumok Éjszakáján alkalom nyílt a magyarországi vasút 175 éves történetét a rekvizitumok tematikus felsorakoztatásával bemutató Almárium Látogató Központ megtekintésére. A lehetőséggel több, mint 300 látogató élt, akiknek feledhetetlen „vasúti történelmi utazásban” lehetett része a korabeli irodai enteriőrök, a monarchia és az Art Déko időszakát idéző életterek, valamint a „Magyarországi mozdonyok hőskora” című állandó festménykiállítás megtekintésével. A jövő vasutasainak elhivatottságát a kerti vasút és a TT méretarányú vasúti terepasztal „irányítási jogának” átadásával fokozták a tárlatvezetők, amely kicsiknek és nagyoknak egyaránt életre szóló önfeledt élményt jelentett. A múltidézés örömét minden látogató mechanikus írógéppel, saját kézzel névre szólóan készített emlék képeslap elkészítésével élhette át.