Szereted a spenótot?

Életmód

2021.06.07 10:56
szerző: Hum Krisztina

Mi az, élénkzöld színű, Popeye vödörszám ette, és gyermek-felnőtt többnyire fintorog tőle? Bizony, ez a spenót. Hiába mondta anyánk, nagyanyánk, hogy egyél, a spenót tele van vitaminnal, ettől leszel erős, nem sikerült megkedvelnünk. Pedig a spenótot, a mediterrán régió egyik jellegzetes leveles zöldségét, már a reneszánsz korszakban is ismerték és szerették.

A bébi spenótot lehet frissen is fogyasztani, nem szükséges leforrázni, így bátran használhatjuk akár a most divatos és egészséges turmixokhoz is.  

A spenót vagy paraj (Spinacia oleracea) a disznóparéjfélék (Amaranthaceae) családjába tartozó, világszerte elterjedt kultúrnövény. Több mint 2000 éve termesztik, és már a VII. században eljutott Kínába, amikor is Nepál királya ezt a zöldséget küldte ajándékba a kínai császárnak. Közép- és Délnyugat-Ázsiában őshonos, valószínűleg Perzsiából származik és innen vitték a mórok az európai kontinensre, Spanyolországba. Korai népszerűsítése Medici Katalinnak köszönhető, aki miután elhagyta szülővárosát, Firenzét, és házasságot kötött a francia királlyal, olyan szakácsokat hozatott magával a királyi udvarba, akik tudták, hogyan kell jól elkészíteni kedvenc ételeit spenóttal. 

Egyes források szerint a spenót minden más zöldséghez képest több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, így nem véletlen, hogy igen egészséges növénynek tartja a szakirodalom. Manapság a spenótot ugyanannyira fogyasztjuk az íze, mint a tápanyagértéke miatt. A spenót a B9 vitamin, C-vitamin, magnézium, A-vitamin, kalcium forrása. Nagy, sötétzöld levelei pozitív hatással vannak az egészségünkre, a harsogó zöld szín látványnak is üdítő. Vastartalma meglepően magas: 20 deka spenót elegendő ahhoz, hogy napi vasszükségletünk 40%-át fedezze. A spenótnövény levelei változatosak, szélük ép vagy öblös, végük hegyes. A tőlevelek állománya húsos, a magszáron növő szárlevelek hosszúkásak, rostosak. Manapság az Egyesült Államok és Hollandia számít a legnagyobb spenóttermelő országnak. Többféle spenót kapható a piacokon, de leggyakrabban nem különböztetjük meg fajta szerint, bár létezik Matador, Popeye, Új-zélandi néven futó fajtája is. Egyébként a legkorábban termő friss zöldségeink egyike és egyszerűen termeszthető is. A friss levél nem tárolható sokáig, ezért felhasználás után fogyasszuk el vagy fagyasszuk le. Általában főzve, főzeléknek készítjük el a konyhában, de próbálkozhatunk új felhasználási lehetőségekkel, így például salátának is elkészíthetjük, vagy húsételek mellé köretként. 

Spenóttal sokféle ízletes ételt kipróbálhatunk, előételként, levesként, főételként is nagyon változatosan elkészíthető, sokféleképpen megállja a helyét. Tökéletes például levelestésztába töltve fetasajttal, vagy készíthetünk belőle fokhagymával és parmezánnal ízesített pestót is, rizshez vagy tésztához. És ha gyermekként nehezen is tudtak rávenni a spenót fogyasztására, felnőttként esetleg már szívesen kanalazzuk akár egyszerű és nagyszerű, krémes főzelékként is.

Hum Krisztina


Spenótos rakottkrumpli

Kell hozzá egy alaposan kivajazott közepes sütőedény, 5-6 nagyobb szem uborkaszeletelőn vékonyra szelt burgonya, 3 jó nagy marék friss spenót, 2 dl tej és ugyanennyi főzőtejszín, 1 egész tojás, fokhagyma, só és jó sok reszelt sajt a tetejére. Az eredmény krémes és ízletes étel, amit a gyerekek is szívesen fogyasztanak.

Így készül: A spenótot olvasztott vajon megfonnyasztjuk, sózzuk, ráreszeljük a fokhagymát. A sütőedény alját beterítjük a vékonyra szelt burgonya felével, rásimítjuk a spenótot, majd befedjük a maradék burgonyaszeletekkel. A nyers tojást a tejjel, a tejszínnel, ízlés szerinti sóval simára keverjük és ráöntjük a burgonya tetejére. Kicsit megrázogatjuk, hogy a lé befolyjon a krumpliszeletek közé. Gazdagon megrakjuk a tetejét reszelt sajttal és forró sütőben kb. 50 perc alatt megsütjük. Mire a sajt aranybarna lesz a tetején, a krumpli is megpuhul, a tejszíntől krémessé válik. 


Spenótos-fetás krumpligombóc

Gyors és egyszerű, ízletes, húsmentes étel, amely természetesen ráérősebb napokon saját készítésű apró burgonyagombóccal készül, de egy gyors hétköznapi vacsoraként a készen vásárolható gnocchival elkészítve is nagyszerű. Kell hozzá 2-3 marék spenót, 2 dl főzőtejszín, fokhagyma és kb. 20 deka fetasajt.

Így készül: Kifőzzük a gnocchit. Vajon vagy olívaolajon a ráreszelt fokhagymával megdinszteljük a spenótot, belemorzsoljuk a fetasajtot. Jól átforgatjuk és felöntjük a tejszínnel, röviden összefőzzük. Kóstoljuk meg, kell-e még sózni a sós fetasajt miatt. Ha szükségesnek látjuk, a gnocchi főzővizével lágyíthatunk még a sűrűségén. Végül összeforgatjuk a kifőtt gnocchival vagy krumpligombóccal, és extraként parmezánnal szórjuk a tányérunkon.  

Spenótos-túrós párnácskák

Ha szeretünk mártogatósokat kínálni a családnak vagy a vendégeknek, a különböző krémeket és könnyű zöldségeket kiegészíthetjük egy kicsit tartalmasabb mártogatni valóval. A spenótos-túrós párnácskák ízletes tésztába csomagolt falatok, amelyekhez fokhagymás tejfölt kínálhatunk.

A tésztához előző este 50 dkg sima finomlisztet, 30 dkg vajat, 1 kis pohár telfölt vagy 2 nagy evőkanálnyit, 1 egész nyers tojást és ízlés szerint 1 teáskanálnyi sót alaposan összedolgozunk, és fóliába csomagolva vagy letakarva egy éjszakára pihentetjük.  

Másnap 20 dkg mirelit spenótot felolvasztunk és jól kinyomkodjuk a felesleges vizet belőle. Ezután néhány percig főzzük, éppen csak megfonnyasztjuk, majd 2 nagy gerezd fokhagymát belereszelünk. A tűzről levesszük és hagyjuk meghűlni. Ezután hozzákeverünk 30 dkg tehéntúrót, sózzuk és enyhén borsozzuk ízlés szerint. 

A tésztát a hűtőből kivéve vékonyra kinyújtjuk, majd fánkszaggatóval köröket vágunk ki belőle. A spenótos-túrós töltelékből rakunk a körök közepére, majd a köröket félbehajtjuk, picit megnyomkodjuk az összeérő széleket. A párnácskák tetejét felvert tojással lekenjük. Kizsírozott, lisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsiben, forró sütőben addig sütjük, amíg aranysárgára nem sülnek.

Hum Krisztina