CSONTHÉJAS CSEMEGE – A DIÓ

dió Életmód

2021.11.09 15:17
szerző: Szerkesztőség

Az ősz aranya – nem túlzás így nevezni ezt a sokoldalú gyümölcsöt, hiszen a kulináris élmények mellett dekorációként és játékként is felhasználhatjuk, feldobja a hétköznapokat és az ünnepeket, emellett pedig rendkívül egészséges is.

Hatalmas, szétterülő lomkoronájáról messziről felismerhetjük ezt a csodálatos és értékes őshonos fafajunkat. Megnyugtat már a látványa is, hívogat magához, miközben ő csak úgy ontja magából a jót. Alatta üldögélve, nyári hűs árnyékában megannyi irodalmi remekmű született, ősszel pedig igazi ajándékesőt zúdít a nyakunkba. A kemény héj ugyanis igazi kincset rejteget: a dióbél finom és egészséges csemege. Készülhet belőle sütemény, saláta, olaj, befőtt, lekvár, likőr, leveléből pedig gyógytea, de megehetjük magában is. Gyógyhatása évszázadok óta ismert. És a dió nem csak ehető-iható formában hasznosítható! Remek őszi dekoráció, télen hangulatos karácsonyfa- vagy adventi koszorú dísz varázsolható belőle, a gyermekeknek pedig nemcsak
a gyűjtése, de a belőle készített játékok is nagy örömöt okoznak. 

A konyhában 
A dióról elsőre mindenkinek a sütemények jutnak az eszébe: beigli, Eszterházy-torta, zserbó… Pedig végtelen számú recept és felhasználási lehetőség köthető a dióhoz, a zölddió-lekvártól a diós vajon át a diófasírtig. Szépen harmonizál szinte minden sajttal, ezért a baráti borozgatások kellemes kiegészítője is lehet. Diós receptválogatásunkban klasszikus és újszerű megoldások is szerepelnek. 

Hogyan válasszunk? A szép, húsos belsejű dió kiválasztásához legjobb, ha megrázzuk. Amelyik kotyog, annak bizony száraz a belseje. Figyeljünk a dió színére is: ha fényes, élénkebb színű, akkor friss a dió, ha fáradtabb, színtelen, valószínűleg öreg. 

Hogyan tároljuk? A friss, még felbontatlan dió érzékeny, ezért a hűtőszekrény zöldségtároló rekeszében kell tárolnunk vagy hűvös, száraz kamrában. Ezzel szemben a megpucolt diót ne tároljuk hűtőszekrényben: a hideg nem tesz jót neki, mivel a benne lévő olaj megdermed és elveszíti az ízét!

„Napi kevés dióbél, és az ember tovább él”
A dió jótékony hatásai:
• Nincs benne koleszterin
• Olaja nélkülözhetetlen, többszörösen telítetlen
zsírsavakat tartalmaz
• Magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma
• A diófalevél-tea kiváló fertőtlenítő és
gyulladáscsökkentő hatású

Waldorf-saláta

A hűvös idők igazi vitaminbombája. Villámgyorsan elkészül és másnap a munkahelyre is magunkkal vihetjük. 

Hozzávalók: 1 db zellergumó meghámozva, felkockázva, 4 db szárzeller felkarikázva, 2 db zöld alma felkockázva, 2 db körte felkockázva, 2 marék dió, 2 ek. majonéz, 2 ek. mustár, 4 ek. méz, 1 db citrom leve, 5 dl krémes joghurt, só, bors 

Elkészítés: Sós vízben 4-5 percig főzzük meg a zellert. Közben vágjuk durvára a diót és pirítsuk meg, a végén locsoljuk meg 2 evőkanál mézzel és forgassuk át párszor, hogy teltebb legyen az íze. Tegyük egy tálba a lecsöpögtetett, kihűlt zellert, a szárzellert, az almát, a körtét és a diót. Készítsük el az öntetet is. Ehhez keverjük össze a majonézt, mustárt, maradék mézet, a citrom levét, a joghurtot, és egy kevés sót. Végül öntsük rá a zöldség-gyümölcs keverékre, az egészet keverjük össze, majd a tetejére őröljünk egy kis színes borsot. Ha még laktatóbbá szeretnénk tenni, tökéletes mellé a sült csirkemell. 

Diós bunda

Panír, panír, panír… Valljuk be őszintén, mi, magyarok, képesek vagyunk bármit bepanírozni és azt olajban kisütni. Sokan képtelenek megunni ezeket a rántott finomságokat, de ha mégis, ezeket is fel lehet dobni új ízekkel. Például a dióval. Akár csirkét akarunk kirántani, akár halat, legközelebb a zsemlemorzsába keverjünk bele egy jó adag darált diót is, a végeredmény magáért fog beszélni! 

Diós brownie

Csupa csoki ez a megunhatatlan finomság. Ez a változata azonban egészséges is, bátran fogyaszthatják a gluténérzékenyek, ugyanis liszt nélkül készül, és azok a gyerekek is imádni fogják, akik valami miatt még nem szeretik a diót. Ebben a süteményben észrevétlenül lesz jelen.

Hozzávalók: 14 dkg vaj, 14 dkg cukor, 14 dkg finomra darált dió, 4 tojás, 1 zacskó vaníliás cukor, 2 ek. rum, 20 dkg étcsokoládé (még jobb a narancsos étcsokoládé).

Elkészítés: Vízgőz fölött olvasszuk meg a csokoládét. A vajat keverjük habosra a cukorral, egyenként dolgozzunk bele 3 tojássárgáját,
egy egész tojást, a vaníliás cukrot, a rumot, majd a diót és az olvasztott csokoládét. Végül óvatosan, nagy mozdulatokkal keverjük hozzá a csipetnyi sóval 3 tojásfehérjéből felvert kemény habot. A tésztát öntsük kivajazott, morzsával megszórt tepsibe (lehet tortaforma is). 170 °C-os sütőben 30 perc alatt elkészül. Tálalhatjuk tejszínhabbal vagy vaníliafagylalttal is.

Erre csörög a dió
Játszani a dióval? De még mennyire! Ha kint vagyunk a szabadban vagy nincs nálunk kész társasjáték, jöhetnek a diók! Íme, néhány példa – nem csak gyerekeknek: 

• Itt a piros, hol a piros: már az ókori Rómában is játszották dióhéjjal, valószínűleg soha nem fog kimenni a divatból.

• Morpion: Gyakorlatilag az amőba játék szabadtéri változata. A földre rajzolunk egy 3x3 négyzetre bontott négyzetet. Az egyik játékosé három jelölt dió, a másiké három jelöletlen. Felváltva raknak egy-egy négyzetbe egy-egy diót. A cél az, hogy sorban vagy átlósan három dió legyen egy vonalban. 

• Pétanque: A kedvelt francia golyódobálós játék őse. Egy vonal mögül először el kell dobni egy diót. Minden játékos más színre festett dióval játszik. Az nyer, aki a dióját a jelöletlen dióhoz legközelebb tudja dobni. Közben más diója távolabb lökhető. 

• Barkácsolás: kislányoknak dióhéj bölcsőt, kisfiúknak dióhéj hajót készíthetünk, a sok elektromos játék mellett igazi felüdülés lesz, és közben a fantáziájukat is szabadjára ereszthetik.