Hulladékmentes – hulladékmentés

csomagolás Ajánló

2023.12.04 15:13
szerző: Hum Krisztina

Ismét nyakunkon a karácsony, amely az év legerősebb vásárlásorientált időszaka, amikor statisztikailag is és a valóságban is a legtöbbet költünk fogyasztási cikkekre, élelmiszerre. Ahhoz, hogy a mindennapok környezetkímélőbbek legyenek, új szemléletre,  tudatosságra és takarékosságra van szükség. De mit teszünk az ünnepnapokon? Ilyenkor, amikor minden  vásárlásra csábít, alaposabban oda kell figyelnünk arra, hogy se a pénztárcánk, se a környezetünk ne sérüljön az  ajándékozási lázban. Ma már egyre több család vallja, hogy az együtt töltött idő, az ünnepi asztal körül szeretetben eltöltött órák képviselik a legnagyobb értéket. Ha mégis ajándéktárgyak mellett döntünk, gondoljunk a csomagolásra úgy, mintha az része lenne az ajándéknak, sőt, maga a csomagolás is legyen ajándék. Egy kis ügyességgel, kreativitással hihetetlenül sokféle módon tudjuk úgy becsomagolni az ajándékokat, hogy azok egyediek, ünnepélyesek, takarékosak, fenntarthatók legyenek. Nézzünk körül a háztartásunkban, miből varázsolhatunk ajándékcsomagolást?

A CSOMAGOLÁS ÖRÖM ÉS MŰVÉSZET

Az ajándék becsomagolása mögött az a vágyunk van, hogy a megajándékozott elől az utolsó pillanatig rejtve tartsuk az ajándékot, ezzel még izgalmasabbá, örömtelibbé tegyük az örömszerzés pillanatát. Egy karácsonyi ajándék beszerzésére készülünk, időt szánunk, elképzeljük, hogyan fog örülni neki az, akit szeretünk. Az ajándék becsomagolása a készülődés, az ajándékozás rituáléjának a része. Persze a karácsonyi dekorációs ipar már november elejétől ontja a csillogó és trendi ötleteket, amelyeket sok pénzért meg is vehetünk – ám ezek a csomagolások többnyire a szemétben végzik, a szezonális hulladékot gyarapítva. Vannak azonban olyan remek ajándékcsomagolási megoldások, amelyek könnyebbé és örömtelibbé teszik, egyedivé varázsolják az ajándékokat, miközben az újrahasznosításra és a fenntarthatóságra is figyelemmel vannak. 

AJÁNDÉKCSOMAGOLÁSI ÖTLETEK

Az év közben gyűjtögetett cipős- és egyéb szállítódobozok a legegyszerűbb megoldások. Kifesthetjük, kiszínezhetjük őket a gyerekekkel együtt, hogy a Nagyi ajándékát majd ebben adjuk át. Vagy vágjunk a kartonból különböző formákat, hogy ajándékcímkéket készítsünk belőlük. Ha online vásároljuk az ajándékokat, eleve egy tökéletes méretű dobozban érkezik, amit egyszerűen csak fel kell díszíteni, ünnepivé tenni. De nemcsak a kartondobozokat érdemes félretenni év közben, hanem a selyempapírokat, fehér vagy barna csomagolópapírokat is. Ünnep közeledtével pedig így máris készen áll a csomagolóanyagunk. Régi színes újságok lapjait csomagolópapírként lehet újra felhasználni.  Szalagokkal, a természet kincseivel díszítve, egyedi ajándékcsomagolásunk lesz. A régi újságok használata bevált módszer, de a vásárlásokból megmaradt papírzacskókat is felhasználhatjuk. Ezeket kézzel írt személyes üzenetet ráírva is ünnepivé tehetjük. 

A szalagot el is hagyhatjuk teljesen, hiszen nem kell origamimesternek lenni ahhoz, hogy elsajátítsuk a szalag nélküli ajándékcsomagolás művészetét. Az interneten számos olyan videót találunk, amely segít megtanulni azt, hogyan kell a csomagolópapírt magába hajtogatni, hogy szalag nélkül is rögzüljön. Nagy divat a szövetből, különböző anyagokból készített ajándékcsomagolás. Ehhez használhatunk bármilyen régi ruhát, amit már nem hordunk. Szabjuk fel megfelelő méretre, majd csavarjuk, tekerjük, csomózzuk. A csomagoláshoz használt műanyag szalagot is lecserélhetjük olyan szövetszalagra, amelyet ilyen ruhákból készítettünk. A már kidobásra ítélt ruhákból egyszerű módon készíthetünk húzózsinóros táskát is az ajándéknak. Tökéletes lesz, praktikus és környezetbarát.

Egy egyszerű színes konyharuha is válhat ünnepi csomagolássá. Használhatunk hozzá természetes kenderzsinórt a kötözéshez. Japánban komoly hagyománya van a csomagolókendőknek, azaz a „furoshiki” technikának. Ennek az olcsó, gyors, környezetbarát és esztétikus csomagolásnak a régmúltba nyúlik az eredete, de napjaink környezettudatos gondolkodása újra előtérbe hozta. Keressünk rá az interneten, és csodáljuk meg a furoshiki művészetét! Ahogy a bevezetőben is írtuk, nézzünk körül a háztartásunkban! Egy befőttesüveg  régi csipkével, fahéjrúddal, narancskarikával feldíszítve kiváló, kreatív és egyedi ajándékcsomagolás lehet, olyan, amely biztosan nem fogja a szemétben végezni.  De porosodhatnak régi iskolai térképek vagy kották is a polcokon, ezek is új életet nyerhetnek kreatív felhasználásukkal.

ADJ HOZZÁ TERMÉSZETET!

Egy kellemes őszi kirándulás során már gondolhatunk a karácsonyi csomagolások díszítőelemeire is. Gyűjtögessük a faágakat, fenyőtobozokat, terméseket. Készítsünk szárazvirágot kertünk nyáron pompázó virágaiból, és gyűjtsük a lehulló színes leveleket ősszel. Használjunk fahéjrudat, illatos rozmaringágat, szárított narancskarikákat. A pattogatott kukoricából fűzött lánc nemcsak a karácsonyfán mutat jól, de ajándékainkat is díszítheti. Az egyedi, újrahasznosított anyagokból kézzel készített, a természet kincseit is felhasználva feldíszített ajándékcsomagolások az ajándékozónak és az ajándékozottnak egyaránt örömet fognak szerezni. Szerettei körében eltöltött boldog karácsonyt mindenkinek!

Hum Krisztina