Zarándokvonatok indulnak a Csíksomlyói búcsúba

utazás külföld Utazási tippek

2024.02.01 14:36
szerző: MÁV KIG

Idén is elindul a Boldogasszony és a Misszió zarándokvonat a Misszió Tours Utazási Iroda és a MÁV-START közös szervezésében a csíksomlyói pünkösdi búcsúba. Csíksomlyóra már a 11. alkalommal indulnak közösen szervezett különvonatok. Emellett a MÁV-START folyamatosan fejleszti a menetrend szerint Erdélybe közlekedő vonatok szolgáltatásait is.

Pünkösdkor két különvonattal Csíksomlyóra, júniusban a lengyelországi Czestochowába és Krakkóba, valamint szeptemberben Mátraverebély-Szentkútra utazhatnak az érdeklődők. Hálaadó nemzeti zarándoklattal Rómába is lesz utazás 2024-ben, emellett a Misszió Tours és a MÁV-VOLÁN-csoport további szép programokkal várja az érdeklődőket. A csíksomylói zarándoklaton négy vasúti személykocsiban utaznak majd középiskolások, akik Magyarországról, illetve a Kárpát-medencéből érkeznek. Emellett a Magyar Diaszpóra Tanácsnak és a kormánynak köszönhetően a világ különböző pontjain élő magyar diaszpórából – Új-Zélandról, BuenosAiresből, Kanadából és számos nyugat-európai országból – érkező fiatalok is részt vehetnek a zarándoklaton.

Mosóczi László, a MÁV-START vezérigazgatója február 1-én a Keleti pályaudvaron tartott sajtótájékoztatón elmondta: 2011-től összesen 30 zarándokvonatot és mintegy 23 ezer utast továbbított a Misszió Tours a vasúttársasággal közösen különböző belföldi és nemzetközi zarándoklatok helyszíneire. A csíksomlyói búcsúba idén a 11. alkalommal szerveznek vonatos zarándoklatot. Megjegyezte: a MÁV-START folyamatosan fejleszti a menetrend szerint Erdélybe közlekedő vonatok szolgáltatásait is. Így például Győrön át Bécsbe 2018-ban meghosszabbított Budapest-Kolozsvár nappali vonat egy évvel később már Szatmárnémetibe is kapott közvetlen kocsikat, ezekkel pedig a járvány utáni újraindulásnál Nagybánya is elérhetővé vált. Sőt, a (Bécs-)Győr-Budapest-Nagyvárad-Kolozsvár vonalon 2021 decemberében éjszakai járat is forgalomba állt. A szomszédunkban zajló pályaépítés miatt idén nem tud a MÁV-START közvetlen járatot Kolozsvárra közlekedtetni, de a Corona és Hargita nemzetközi vonatok Érmihályfalva és Nagykároly felé kerülve, mint ahogy eddig, közvetlenül most is eljutnak Brassóba. A Budapestről Gyergyószentmiklósra, Csíkszeredára és Sepsiszentgyörgyre már több mint 30 éve közlekedő éjszakai Corona nemzetközi gyorsvonatban 2019 őszétől újra közlekedik étkezőkocsi, a fekvőhelyes- és hálókocsik szolgáltatási minőségét pedig korszerűbb járművek bérlésével emelte meg a vasúttársaság.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az eseményen kiemelte: a csíksomlyói zarándoklat egyszerre mutatja a magyar nemzet egységét és a keresztény tanítás szükségességét. A csíksomlyói búcsú válasz azokra a támadásokra, amelyek szerte a világon érik a nemzeteket, a kereszténységet és a teremtett világ évezredek óta elfogadott törvényeit – mondta az államtitkár.

Felföldi László, pécsi megyés püspök arról beszélt: soha nem volt úton olyan sok ember, mint manapság, de egészen más az idő szorításában rohanni, mint zarándokolni. A zarándok ugyanis időt ad önmagának, a másik embernek, akivel együtt zarándokol, a csendnek és Istennek. Örömét fejezte ki, hogy a zarándoklatokon sok fiatal is részt vesz. Ezek a fiatalok szépen akarják élni az életüket, ezért eljönnek és kérdéseket tesznek fel.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke arról beszélt: a szövetség és az utazási iroda hat éve kialakított kapcsolatának köszönhetően évről évre utazhatnak a zarándokvonaton fiatalok, és mára a Rákóczi Szövetség egyik legnépszerűbb ifjúsági programjává vált a vonatos zarándoklat.

A zarándoklatok teljes programja megtalálható missziotours.hu oldalon. Csíksomlyón az első búcsújárást a legenda szerint 1567-ben tartották, amikor János Zsigmond erdélyi fejedelem fegyverrel akarta a katolikus székelyeket az unitárius vallás felvételére kényszeríteni. Csík, Gyergyó és Kászon népe pünkösd szombatján Csíksomlyón gyülekezett, Szűz Mária segítségét kérte, majd legyőzte a fejedelem seregét a Hargita Tolvajos-hágójában. A diadal után újból Csíksomlyón adtak hálát, egyben fogadalmat tettek, hogy ezután pünkösd szombatján minden évben elzarándokolnak oda.

 

kép