Híres magyar Skanzenek

utazás belföld Utazási tippek

2023.04.04 14:20
szerző: Sin Bettina

Eljött az április, a nagy kirándulások ideje. Fedezzük fel Magyarország szabadtéri falumúzeumait, melyek ilyenkor mutatják legszebb arcukat!

A skanzenekben megismerhetjük, hogyan éltek és dolgoztak elődeink, milyen népszokások, művészetek jellemeztek egy-egy magyar tájegységet, bejárhatjuk a régi épületeket, és szemügyre vehetjük az egykor mindennapos használati eszközöket.

A leghíresebb: Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum

A Szentendrei Skanzen nyolc magyar tájegység népi építészetét, művészetét mutatja be: az Alföldi mezőváros, a Felső-Tiszavidék, a Nyugat-Dunántúl, a Kisalföld, a Felföldi mezőváros, a Bakony, Balaton-felvidék, a Dél-Dunántúl és az Észak-magyarországi falu házait és néprajzát ismerhetjük meg a Skanzent járva, ahol a vasutasok örömére még egy helyi vonat is működik! Nemrég újabb terület épült a szentendrei komplexumhoz, mely az egykori Erdély világát tárja elénk. Így még azoknak is új élmény újra ellátogatni, akik sokszor jártak már Szentendrén.

Élő falu közepén: Szennai Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény

A szennai skanzen különlegessége, hogy egy élő, somogyi falu közepén alakították ki, s emiatt még nemzetközi elismerést is kapott: Europa Nostra-díjat. Belső-Somogy és a Zselic építészetét, hagyományait mutatja be, és nem csak megcsodálni lehet az épületeket, hanem számos kulturális program is várja az érdeklődőket: gyakoriak a táncházak, a kézműves foglalkozások is.

Elképzelt falu: a Göcseji Falumúzeum

Zalaegerszeg mellett egy egész falut alakítottak ki, negyven építményt húzva fel. Lakóházak, fatemplom, istállók, pajták, pálinkafőző kunyhó, szőlőhegyi pincék, útszéli keresztek, és több száz berendezési tárgy csodálható meg a Zala holtága mellett kialakított elképzelt faluban, amely egy 19. század végi egyutcás településtípus korhű másolata.

A nyugati végek lényege: Őrségi Népi Műemlékegyüttes

Szalafő és Pityerszer határán található az egyik legromantikusabb skanzen: a jellegzetes épületek kívülről és belülről is hűen adják vissza az egykori falusi valóságot.  A látogatók megismerhetik, milyen a kerített ház, a kontyos ház, mi fán terem az emeletes kástu. S ha már körbejártuk a falumúzeumot, merüljünk el a különleges tájegység gasztronómiájában is, innen származik például a dödölle.

A 19. századból: Sóstói Múzeumfalu

Nyíregyháza mellett, közel a híres strandhoz alakították ki a Sóstói Múzeumfalut, ahol öt nyírségi tájegység népi építészetét és kultúráját lehet megcsodálni. Kisnemesi és tirpák porták, egyszerű paraszti házak, cigánykunyhók várnak felfedezésre, és ha végeztünk, utána megcsodálhatjuk a Nyíregyházi Állatkert lakóit is.

A Vasi Múzeumfalu

Szombathelyen található a Vasi Múzeumfalu, ami eredeti és áttelepített épületeivel a 18-20. századi magyar vidék mindennapjait idézi meg. Szegényparaszti, tehetős paraszti és nemesi otthont, borona-, sövény- és tömésfalú házakat is nézegethetünk eredeti berendezési tárgyakkal.

Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Ópusztaszeren a Nemzeti Történelmi Emlékpark néprajzi gyűjteménye 19 épületegyüttessel és három szabadtéri kiállítással az ország különböző tájait mutatja be, megismerhetjük a tanyavilágot, a régi mesterségeket. A skanzenben alkalomadtán korhű ruhákban várják a legények és a menyecskék a látogatókat.