Szegedi Vasutas Sportegyesület (SZVSE) labdarúgó csapata nyerte az Amatőr Magyar Kupát

foci Életmód

2022.05.02 13:56
szerző: Szentes Bíró Ferenc

Bár 120 percnyi játékra volt szükség a sikerhez, történelmi győzelmet arattak a megyei első osztályban vitézkedő vasutasok az Amatőr Magyar Kupa döntőjében, egy minden igényt kielégítő mérkőzésen a VSK Tököl ellen. Az 1919-ben alakult egyesület focistáinak győzelme teljesen megérdemelt volt, hiszen a mérkőzés nagy részében ők irányították a játékot és a hosszabbításban - hihetetlenül sok kihagyott helyzet után - még két gólt is sikerült lőniük. Csongrád megyéből 1966-ban a Mindszenti Tiszavirág SE szerepelt megyei első osztályú csapatként – igaz akkor Szabad Föld Kupa volt a neve – hasonló sikerrel.  A csapat, a szakmai stáb és a szurkolók öröme határtalan volt a meccs után.

Szemerkélő eső mellett nagy iramban kezdődött a mérkőzés, mindkét csapat próbált azonnal támadni. Az első helyzet Taçi előtt adódott, aki középről próbálta a labdát ollózó mozdulattal kapura lőni. A 13. percben a Tököl előtt alakult ki hatalmas helyzet, de végül a vasutas védőknek nagy nehezen sikerült felszabadítani. A 17. percben Taçi buktatása után Fülöp végzett el egy szabadrúgást 16 méterről, oldalról: a labda végül a nagy kavarodásból szegedi érintéssel csak az oldalhálót zörgette meg. A 26. percben Káposzta indította Taçit a bal szélen, aki majdnem az alapvonalról beívelte a labdát, amire Beretka már nem tudott odaérni. Egyre több helyzete adódott a SZVSE-nek. A 30. percben egy ellentámadás végén 8 méterről Káposzta fejelte a hálóba a labdát és ezzel megszerezték a vezetést: 0-1. A 33. percben Taçi találatát érvénytelenítette a játékvezető les címén, maradt a 0-1-es állás. Három perccel később Taçi újból gólt lőhetett volna, de az egyik tököli védőnek a gólvonalról sikerült hárítania. A második félidő harmadik percében Taçi adta be éles szögben a labdát, a perdített lövés a felső léc felett hagyta el a játékteret. Hatalmas helyzet volt. Az 51. percben a Tököl veszélyes támadása végén Czirjáknak sikerült magabiztosan fognia a meglehetősen erős lövést. Nem így történt negyed órával később, amikor egy visszapassz után Tajti Krisztián eresztett meg 25 méterről egy nagyon jól eltalált lövést, amit Czirják már nyújtózva sem tudott védeni: 1-1. Tíz perccel a rendes játékidő vége előtt egymás után alakították ki a helyzeteiket a szegediek: az egyik legnagyobb Beretka nevéhez fűződött, akinek ívelt lövése elszállt a kapu mellett. A 83. percben emberhátrányba került a Tököl, miután Kovács játékvezető kiállította Barizs Martin Róbertet. A 85 perben gyakorlatilag “tűzijátékot” láthatott a közönség a tököli kapu előtt: háromszor durrantottak rá gyors egymásutánban a tököli kapura a szegedi csatárok, végül fölé ment a labda. Nagyon megnyomták a fiúk utolsó perceket, de gólt nem sikerült szerezni, így hosszabbítás következett, melyben szinte végig teljesen a szegediek kezében volt a játék irányítása. Egymás után alakították ki a helyzeteiket, már csak a gól hiányzott. A 107. percben hosszú passzolgatás után egy beívelést követően Taçihoz került a labda, aki már nem hibázott: 1-2. A mérkőzés 1 perccel a hosszabbítás lefújása előtt dőlt el végleg: egy végletekig kijátszott támadás követően Papp gólt lőtt és ezzel beállította az 1-3-as végeredményt. Nagy küzdelem után fényes szegedi győzelem született!

Paksi Péter, az SZVSE vezetőedzője így nyilatkozott a mérkőzés után: „Ez egy igazi kupadöntő volt. Valójában az ember ilyenről álmodik játékosként és edzőként is. Az első félidőben úgy gondolom, hogy mi irányítottuk a játékot, szép támadásból sikerült előnyhöz jutnunk. A végjátékok ennek ellenére egy kicsit pontatlanok voltak. Aztán a második félidőben a fordulás után a Tököl csapata mindent egy lapra feltéve megnyomta a mérkőzést, sikerült is nekik kiegyenlíteni. Rendeztük a sorainkat, többet tudtuk birtokolni a labdát, helyzeteket dolgoztunk ki, amelyeket ekkor még nem tudtunk befejezni. A hosszabbításban még több passzal és még pontosabb játékkal már mögéjük tudtunk kerülni és a hajrában el tudtuk dönteni a mérkőzést. Mindkét csapatnak gratulálok, mert mind a két csapat győzelemre játszott. Én úgy gondolom, hogy egy színes, jó mérkőzés volt az Amatőr Kupa színvonalához méltó teljesítménnyel, és nagy örömömre szegedi sikerrel.

VSK Tököl – Szegedi VSE PizzaMonster 1-1 (0-0), hosszabbítás után 1-3

Amatőr Kupa-döntő

2022. április 27. (szerda) 14:00

Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion, 350 néző
Játékvezető: Kovács Imre, asszisztensek: Rózsa Dávid és Ring Kevin, tartalék-játékvezető: Gál Péter
VSK Tököl: Szabó, Bödő, Kulcsár O., Árkocsevics, Csizmadia, Kányádi, Kulcsár R., Barizs, Tajti, Galambos, Pesuth
Cserék: Kányádi helyére Csajági (61′), Pesuth helyére Pap (86′), Tajti helyére Sipos (86′), Galambos helyére Fazekas (93′) és Csizmadia helyére Patály (111′)
Szegedi VSE PizzaMonster: Czirják, Kormányos, Csamangó, Mészáros, Rádai G., Pócs D., Káposzta, Fülöp, Beretka, Amăriuţei, Taçi
Vezetőedző: Paksi Péter
Gólszerzők: Káposzta Tamás (SZVSE) 30′, Tajti Krisztián, Tököl (66′), Andi Taçi (SZVSE) 107′ és Papp Ádám Tibor (SZVSE) 119′