Most aztán tényleg tavasz! Mi fán terem a színterápia?

színterápia Életmód

2022.04.05 14:38
szerző: Hum Krisztina

Miközben a naptári tavasz első hónapjának elején még hatalmas hópelyhek hullottak nemegyszer és a mínuszok miatt már aggódtunk a fák kipattanó rügyei miatt is, mostanra már tényleg megadta magát a tél. A fehér és barna színeket felváltotta a zöld ezernyi változata, és harsogva, ragyogva hirdeti: most aztán tényleg itt a tavasz! Ha körülnézünk a természetben, elsőként a fák elképesztő állapotváltozását vesszük észre, és a színeket, fényeket, amelyeket az április hoz magával. Életünket el sem tudjuk képzelni színek nélkül. Vannak kedvenceink, házunk fala, bútoraink, ruháink, autónk jó esetben ízlésünk szerinti. De hogyan hatnak ránk? Igaz, hogy nem csupán a hangulatunkat, de akár egészségi állapotunkat is befolyásolhatják? 

A színekről a tudomány szerint

Egy dolog színét az határozza meg, hogy a Nap sugaraiból mennyit nyel el, azaz mely sugarakat veri vissza. A tudományos definíció szerint a szín a látással érzékelhető fiziológiai érzet, amelyet a látható fény kelt annak hullámhosszától függő minőségben. A szemünk a visszaverődő fények egyedi sajátosságát (azaz a hullámhosszát) színként érzékeli. Agyunk pedig az érzékelt színt az adott tárgy tulajdonságaként értelmezi. A színek érzékelése tehát a fény hullámhosszától függően változik. A látható spektrum (azaz a látható fény) az elektromágneses spektrumnak az a része, amit a szemünk érzékelni tud. A hétköznapokban ezt fénynek nevezzük, az emberi szem a 380 és 750 nanométer közötti hullámhosszúságú elektromágneses sugárzást érzékeli, ez a teljes látható színspektrum. Sok állatfaj képes az emberi látásnál szélesebb spektrumban látni. Például a háziméh elsősorban az ultraviola tartományban számára megjelenő színek alapján ismeri fel az egyes virágokat.

A színterápia nem új keletű dolog

A színeknek szinte minden kultúrában szimbolikus a jelentése. Az alkimista irodalomban a vörös többnyire az aranyat, a fehér vagy a kék a higanyt vagy az ezüstöt jelöli. Számos feljegyzés örökítette meg a színek előállításának kísérleteit is. Az ókori Egyiptomban gyakran mágikus-vallásos eszmék szerint alkalmazták a színeket. A piramisokban is találtak olyan szobákat, ahol a színes falak mellett a gyógyításhoz megfelelő színes kristályokat helyeztek el. A színek szimbolikája az orvoslásban is megjelenik, a színek gyógyító szerepéről a római, görög vagy egyiptomi emlékek között egyaránt találunk feljegyzéseket. De az indiai és kínai orvoslás ősi irataiban is jelentős szerepet kapnak. Indiában a különböző csakrákhoz különböző színeket rendeltek. A kínai orvosok a beteg ablakára olyan függönyt raktak, amelynek árnyalata az adott betegség gyógyítására szolgált. Gyakoriak voltak a vörös amulettek, amelyek az egyiptomi hit szerint megóvták a katonákat a sebesüléstől és elállították a vérzést. Széles körű irodalma van a régészeti, mitológiai kutatásoknak, az érdeklődőknek van miből meríteni. Amit ma színterápiának nevezünk tehát, nem új keletű találmány. Ezeket az ősi megfigyeléseket modern tudományos kísérletek is alátámasztják, ma már bizonyított, a színek befolyásolhatják az anyagcserét, hatással lehetnek az idegekre és az immunrendszerre.

Egészségünk és a színek

A színes fények a hangulatunk mellett az egészségi állapotunkat is befolyásolják. A színterápia éppen azon a megfigyelésen alapul, hogy a különféle árnyalatok más és más reakciókat váltanak ki belőlünk. A modern kromoterápia a színek segítségével igyekszik visszaállítani a test és a lélek egyensúlyát. A színekkel a test rezgéseit olyan frekvenciára hozzák, amelytől kiegyensúlyozottabbnak és egészségesebbnek érezheti magát az ember. Az egyedi rezgésfrekvenciával rendelkező színekhez különböző fizikai tüneteket kapcsolnak. Az elmélet szerint a gyógyító hatás sejtjeink rezgőmozgásával áll összefüggésben: a betegségeinket ugyanis a sejtek rezgésszámában létrejövő diszharmóniára vezetik vissza, melyek meghatározott frekvenciájú színek segítségével viszszaállíthatók az eredeti egyensúlyi állapotba. A színterápia energiapontokat stimulál, a látható fény teljes tartományát használva állítja vissza a szervezet természetes egyensúlyát. Az alternatív gyógyászatban a színeket testünk különböző módon veheti fel: speciális gépekkel végzett fénysugárzás által, meditációval, speciális termékekkel történő masszázzsal, színes ételek fogyasztásával vagy akár mindennapi ruháink viseletével.

És most nézzük a zöldet!

Bevezetőnkben az éledő természet ezernyi zöld színéről írtunk. Mit jelent a színterápiában a zöld? Az egyiptomiak a Nílus vidékét festették meg zölddel a freskókon. A zöldnek gyógyító erőt tulajdonítottak, az örök életet jelképező skarabeuszokat gyakran zöldre festették. Japánban az örök élet, a fiatalság színe. Kínában a remény és a regeneráció, Indiában az új kezdet és az aratás szimbóluma. A zöld a természet egyik alapszíne, erős nyugtató hatása van, ezért igen jó a központi idegrendszer bajainak kezelésére. A régiek úgy tartották, hogy a zöld szín felelős a testünk ritmikus tevékenységeinek, többek között a szívünk működéséért. A színterápiában nyugtató hatással bír, szív- és a keringési panaszok, a magas vérnyomás enyhítésére alkalmazzák. A remény és az optimizmus színeként az egyensúly elérésében segít. Használják álmatlanság és idegesség ellen, lehetővé teszi, hogy az ember felülemelkedjen a stresszen, és nyugodtan rendbe hozza érzéseit és gondolatait. Mozduljunk ki, tegyünk egy kirándulást a természetbe! A friss levegő és a testmozgás mellett a színek is jó hatással lesznek ránk. Jó egészséget, kellemes kikapcsolódást és feltöltődést kívánunk!