Játék és sport: a tollaslabda

szabadidő Életmód

2022.04.05 14:46
szerző: Csohány Domitilla

Egy játék, amit mindenki szeret – egy sportág, amit mindenki űzhet. A legkisebbek a móka kedvéért, a nagyobbak hobbi-, amatőr és versenyszinten is játszhatják e megunhatatlan ütős sportot. A jó idő beköszöntével ráadásul ismét egyre többen állnak neki tollasozni, hiszen nem kell hozzá más, csak egy-egy ütő és labda. De milyen? Egy jó felszerelésen nagyon sok múlhat, egy rossz választás ugyanis a kedvünket is elveheti a játéktól. Magazinunknak Marton Roland, a MÁV VSC Tollaslabda Szakosztályának vezetője, tollaslabda edző adott tanácsokat, mire érdemes odafigyelni, hogy a játék valódi élmény és életre szóló kikapcsolódási forma legyen.


Szabadtéren vagy teremben játsszunk?

A rövid válasz az, hogy mindegy. A mozgás és a játék öröme mindkét esetben garantált, mégis jelentős, sőt alapvető különbségek vannak a két helyszínválasztás között, például maga a játék célja is. Míg otthon, kint a kertben vagy a parkban általában azért „küzdünk”, hogy a labda minél tovább a levegőben maradjon és minél többet tudjunk egymásnak ütögetni, a teremben általában a versenysport szabályai érvényesek. A játékosok célja a kijelölt pályát kettészelő háló felett az ellenfél térfelére juttatni a labdát olyan ütéssel, amit az már nem tud visszaadni. Ha így játszunk, egészen más élményben lesz részünk, és nem is lesz olyan „egyszerű” a mérkőzés. Többek között ennek is köszönhető, hogy a tollaslabda már 30 éve olimpiai sportág, amihez nagyfokú ügyesség, kitűnő reflexek és kiváló állóképesség szükséges. Szabadtéren figyelni kell az időjárásra, hiszen a szél nem tesz jót a játéknak, sőt el is lehetetlenítheti azt. Fontos még a talaj, ahol játszunk, mivel pl. a füves pálya gyakran lehet egyenetlen és csúszós, ami könnyen vezethet sérüléshez. Beton- vagy aszfaltfelületen kiemelten fontos a jó csillapítási tulajdonsággal rendelkező lábbeli megválasztása (lásd a ruházatnál).
 

Ütő

A tollaslabdaütők választéka hatalmas, és árban is széles skálán mozognak. A lényeg, hogy mindenki megtalálja a számára legideálisabb eszközt a játékhoz. Hobbiszinten tökéletes lehet egy kezdő ütő. Azonban ha rendszeresen játszunk teremben, érdemes a saját stílusunknak megfelelő (védekező/ támadó/univerzális) ütőt választani. Fontos figyelni a súlyra (80-120 g) és az anyagra (ma már többnyire grafit). A könynyebb ütő jobb, mivel kevésbé terheli meg az ízületeket és az izomzatot. Profiszinten fontos a húr minősége és feszessége is, de egy idő után még a legjobb húrok is elszakadnak. Az ütőt természetesen nem kell lecserélni, szaküzletekben újra tudják húrozni azokat. A húrok élettartamát úgy tudjuk növelni, hogy odafigyelünk az ütők megfelelő tárolására. Például ha télen két edzés között kint felejtjük az autóban az ütőt, majd bemegyünk vele játszani a fűtött terembe, a nagy hőingadozás következtében könnyen számíthatunk szakadásra.

Labda

Első ránézésre talán csak azt tudjuk megkülönböztetni, hogy műanyag vagy eredeti toll-labdáról van-e szó. Versenyeken kizárólag tollból, egészen pontosan 16 db libatollból készült labdákat használnak, amelyeknek további szigorú  kritériumoknak kell megfelelniük. Otthoni, illetve szabadtéri használatra azonban az ár és a tartósság szempontjait szem előtt tartva célszerűbb műanyag labdát választani. Ezek sem mind egyformák, súlyuk alapján vannak, amelyek jobban bírják az enyhe szelet, és vannak, amelyek kevésbé. Fontos szempont lehet még a labda repülési sebessége, amit a fejen található színes csík jelöl. A zöld a leglassabb, ezt meleg időben, a kék a közepes, míg a piros a leggyorsabb, amit hidegben érdemes használni. 

Cipő

Az öltözet közül a cipőre érdemes a legnagyobb hangsúlyt helyezni, lábunk ugyanis erős igénybevételnek lesz kitéve tollasozás közben. A teremcipőknél fontos, hogy a talp ne csíkozzon, azaz ne fesse össze a padlót. Beltéri edzéseken csak olyan cipőt használjunk, amiben utcán nem közlekedünk, és kezdéskor minden alkalommal jól húzzuk meg a cipőfűzőt. Az egyik legfontosabb szempont a cipőválasztásnál a csillapítás legyen, mert ezáltal csökkenthetjük az ízületekre/csontokra ható erőket, amelyek eredménye gyakran lehet térd- vagy sarokfájás. Léteznek speciális tollaslabdacipők is, de nem kell feltétlenül ehhez ragaszkodni, mivel például egy röplabdás cipőnek nagyobb csillapító hatása lehet, így bátran választhatunk ilyet is. 


Ruha

A legpraktikusabb és legkényelmesebb viselet tollaslabdázás közben a rövid ujjú póló és a rövidnadrág/teniszszoknya, lehetőleg olyan, ami elvezeti az izzadságot (clima cool).
 

Ha mást is kipróbálnál!

Több, a tollaslabdához hasonló ütős labdasport létezik, találd meg a számodra leginkább megfelelőt:

•  Tenisz: ismert sportág, de csak speciális pályán lehet játszani.

•  Squash: a fallabda egy hazánkban fiatal teremsport, amit egyre többen próbálnak ki.

•  Speedminton: a tenisz, a squash és a tollaslabda keveréke. Beltéren és kültéren is lehet játszani, speciális labdáinak köszönhetően pedig szélben, sőt vízben is lehet ütögetni!

•  Waboba Flyer: magyarul talán úgy hívhatnánk: kéz-láb tollas. A speciális labda végtelen lehetőséget rejt magában. Egyedül, párban vagy csoportban is játszhatunk vele, ráadásul ütő sem kell hozzá, hanem kézzel, lábbal, fejjel, vagy bármely más testrészünkkel ütögethetjük.

Tollasozz kollégákkal!

A MÁV Vasutas Sport Club Tollaslabda Szakosztálya csaknem 30 éve működik. Tagjai hetente egyszer jönnek össze edzeni, ahol általában forgásban játszanak páros mérkőzéseket, így mindenki játszik mindenkivel. Bárki csatlakozhat hozzájuk, hiszen népszerűek a vegyes párosok, és a tapasztaltabbaktól rengeteget lehet tanulni. Edzések helyszíne: Szent István Gimnázium (1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 15.) – tornacsarnok 4 pályával, öltözővel, zuhanyzóval. Időpont: minden kedden 19–21 óra (tanítási időszakban) Szükséges felszerelés: teremcipőt, sportruházatot, ütőt és labdát a szakosztály tud biztosítani.

További információ: Marton Roland – szakosztályvezető, e-mail: mavvsc.tollaslabda@mav.hu