Ehető kalapok – az erdei gombák világa

gomba Életmód

2022.11.07 13:43
szerző: Csohány Domitilla

A Kárpát-medence erdőségeiben és mezőin csaknem 250- féle ehető gomba terem tavasztól késő őszig – feltéve, ha kiadós csapadékot is kap a föld. A rendkívül száraz, aszályos nyár a gombászoknak sem kedvezett, az ősz azonban az ország több pontján is csapadékosan indult. És ennek a gombák is kifejezetten örültek. Azóta csak nőnek, megállás nélkül, így most igazi dömpingre számíthatunk. A novemberi kirándulásokra tehát érdemes magunkkal vinni egy kosarat, mert szinte biztos, hogy akarva-akaratlanul is belebotlunk néhány gombába. És ha már ott hevernek a lábunk előtt, kár volna otthagyni ezeket a különleges – sem állat, sem növény – élőlényeket, hiszen fantasztikus fogások készíthetők belőlük. Az erdei gomba igazi kulináris élmény, íze össze sem hasonlítható a termesztett gombákéval. Nem véletlen, hogy a gomba fogyasztása egyidős az emberiséggel, és az sem, hogy Arisztotelész az „istenek eledelének” nevezte, Claudius császár szerint pedig „egy tál gomba többet ér minden hadvezéri dicsőségnél”. A gombafélék ráadásul értékes tápanyagforrások: igen alacsony a szénhidrát-, zsír- és nátriumtartalmuk, ugyanakkor gazdagok B-vitaminokban és ásványi anyagokban, például szelénben, káliumban és vasban. Emellett a gomba az egyetlen „növényi” eredetű D-vitamin-forrás. 

Ilyenkor ősszel leggyakrabban vargányát, tinórut, lila pereszkét, rizikét, laskát, csiperkét és őzlábgombát találhatunk, a mezőkön, réteken pedig óriáspöfeteget vagy egészen apró, ám annál ízletesebb szegfűgombát szedhetünk. Mielőtt azonban tényleg elindulunk gombászni, fontos észben tartani néhány alapszabályt. A gombák között nagyon sok a mérgező, van olyan, amelyiknek csak a kalapja használható fel, vagy csak 20 perc főzés után fogyasztható, de olyan is akad, amelyik után nem szabad alkoholt inni. Sokféleségük miatt kitérni most nem tudunk mindegyikre, mivel azonban szedés után úgyis be kell vizsgáltatni gyűjteményünket, ott minden egyéb hasznos információval ellátnak bennünket, még receptötletekkel is. Hiszen az egyik gomba levesbe való, a másik pörköltnek, a harmadik rántani, a negyedik tölteni, az ötödik fűszernek. Hétvégén tehát jöhet a túrabakancs és a kosár, kellemeset a hasznossal, biztos, hogy jól fog esni a saját szedésű gombából készített reggeli, ebéd és vacsora.

Legyél te is gombász!

A gombagyűjtés szabályai:

Image
gomba kicsi

 • Az állami tulajdonú erdőkben személyenként naponta maximum 2 kg gombát szedhetünk saját felhasználásra. 
• Magánerdőkben – mennyiségtől függetlenül – engedély szükséges a szedéshez. 
• Kizárólag kosárba gyűjtsük a gombát, műanyag zacskóba soha.
• Se az elöregedett, férges, se az apró, nagyon fiatal gombát ne szedjük le!
• Az ismeretlen gombákat külön gyűjtsük, mert ha van közte mérgező, lehet, hogy a kosár egész tartalmát ki kell dobni.
• Ne szedjünk gombát autóút vagy mezőgazdasági terület mellett!
• A gomba nem áll el sokáig, célszerű még aznap megfőzni vagy lefagyasztani.

 

Ehető, nem ehető – Irány a gombavizsgáló!

Az ismeretlen gomba mérges gomba! Mondhatjuk úgy is, hogy minden gomba ehető, de valamelyik csak egyszer. A viccet félretéve, ha nem vagyunk képzett gombavizsgálók, minden esetben vizsgáltassuk meg az általunk szedett gombát. Erre szerencsére  országszerte rengeteg helyen van lehetőség ingyenesen is. A piacokon gyakorlatilag mindenhol találunk gombavizsgálót, de vannak olyan lelkes szakemberek, akik egyéni időpontokban is szívesen átnézik kosarunk tartalmát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által nyilvántartásba vett szakellenőrök, valamint a szakellenőrt foglalkoztató piacok listája megtalálható a www.netgombasz.hu oldalon.


Receptek húsimádóknak és vegetáriánusoknak

Image
gombaétel

 

Az erdei gomba levesnek, salátának, savanyúságnak, köretnek, főételnek, zöldség- és húshelyettesítőnek vagy akár azok kiegészítőinek is kiváló. Tökéletes vegetáriánusoknak, de rántva vagy pörkölt formájában a húsimádók is rajongani fognak érte. A gombából készült ételek ráadásul villámgyorsan elkészíthetők.

Serpenyős gomba

Hozzávalók:
300 g friss vargánya (ha nincs, tinóru, csiperke vagy laskagomba is jó), 2 gerezd fokhagyma, 3 szál friss kakukkfű, 3 szál friss petrezselyem, só, bors, olívaolaj, 3 dkg vaj, pár csepp citromlé

Elkészítés: Egy serpenyőbe olívaolajat öntünk, belerakjuk a felaprított gombát, és elkezdjük pirítani. Hozzáadjuk a felaprított fokhagymát, a letépkedett kakukkfüvet és petrezselymet, és jól összeforgatjuk. Sózzuk-borsozzuk, és addig sütjük, amíg a gomba pirulni nem kezd. Ekkor hozzáadjuk a vajat és pár csepp citromlevet, majd újból össze- forgatjuk az egészet. Minél frissebb a gomba, annál több levet fog ereszteni. Ha kevés a lé, adjunk hozzá egy kevés vizet, hogy az étel jó szaftos legyen. Pár perc rotyogás után pirítóson vagy főtt tésztán tálaljuk.


Tejszínes gombakrémleves

Hozzávalók:
500 g friss vargánya (vagy erdei gomba vegyesen), 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 3 ág kakukkfű, 1 csokor friss pet- rezselyem, 0.5 dl száraz fehér bor, 1.5 dl tejszín, 5 dl víz, só, bors

Elkészítés: A felaprított gomba ¾ részét só nélkül, forró serpenyőben alaposan lepirítjuk. Egy lábasban megpirítjuk a finomra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a felszeletelt fokhagymát, végül a pirított gombát. Felöntjük borral, azt hagyjuk elpárologni, majd felöntjük vízzel, fű- szerezzük sóval, borssal és kakukkfűvel, és tovább főzzük. Közben a maradék gombát vékonyra szeleteljük, lepirítjuk egy serpenyőben, majd hozzáadunk egy gerezd szeletelt fokhagymát, egy csokor durvára vágott petrezselymet, három evőkanál olívaolajat és félretesszük, ez lesz a díszítés. A leveshez kb. 10 perc után hozzáadjuk a tejszínt és azzal is hagyjuk egy kicsit rotyogni. Ezután jó alaposan összeturmixoljuk a levest botmixerrel, hogy selymesen krémes állagú legyen. Még forrón tálaljuk, és minden tányér tetejére szedünk a petrezselymes pirított gombából is.